National Masters  - 20k -  So Cal Grand Prix
FEMALE order of finish Name Gender Age Finish
Time
Place Overall USA Masters Age Group Place in National Age
Division
Grand Prix Age Group Place in Grand Prix Age
Division
CLUB Age Adjusted %
1 Huzzey, Megan F 23 1:52:16.27 8 NA 20-29 1 BCA 75.78
2 Harms, Jeannie F 39 1:59:00.91 10 NA 30-39 1 Unatt 73.52
3 Nicola, Evangelista F 20 1:59:44.90 11 NA 20-29 2 Unatt 70.84
4 Watts, Sherry F 55 2:14:58.42 17 55-59 1 50-59 1 LP 75.85
5 Walters, Louise F 69 2:15:48.43 18 65-69 1 60-69 1 SW 92.02
6 Balser, Kathleen F 66 2:16:01.79 19 65-69 2 60-69 2 Unatt 87.43
7 Robinson, Janet F 67 2:16:21.29 22 65-69 3 60-69 3 ES 88.61
8 Bertino, Carol F 61 2:22:27.31 25 60-64 1 60-69 4 ES 77.78
9 Backlund, Darlene F 63 2:23:11.20 26 60-64 2 60-69 5 RN 79.4
10 Karavanic, Karen F 45 2:28:08.14 28 45-49 1 40-49 1 WCR 62.23
11 Frable, Kathy  F 63 2:30:57.89 31 60-64 3 60-69 6 PEG 75.35
Ditchburn, Margaret F 34 DNF NA 30-39 Unatt
Shepard, Elisabeth A. F 44 DNF 40-44 40-49 WCR
Finch, Kathy F 54 DQ 50-54 50-59 FAC
MALE order of finish Name Gender Age Finish
Time
Place Overall USA Masters Age Group Place in National Age
Division
Grand Prix Age Group Place in Grand Prix Age
Division
   Age Adjusted %
1 Tarantino, Michael M 25 1:32:47.81 1 NA 20-29 1 WCR 83.37
2 Connolly, Creighton M 20 1:38:41.69 2 NA 20-29 2 RWW 79.35
3 Dunn, Philip M 37 1:39:11.87 3 NA 30-39 1 Unatt 79.43
4 Matthews, Jonathan M 52 1:39:19.94 4 50-54 1 50-59 1 Unatt 88.59
5 Nunn, John M 31 1:41:37.41 5 NA 30-39 2 US Army 76.21
6 Green, Mark M 53 1:48:56.24 6 50-54 2 50-59 2 PEG 81.43
7 Moncada, Jose M 20 1:51:13.16 7 NA 20-29 3 Unatt 70.2
8 Santoni, Pedro M 51 1:55:57.70 9 50-54 3 50-59 3 SCW 75.26
9 Harper, Steve M 58 2:01:41.56 12 55-59 1 50-59 4 Unatt 75.97
10 Campbell, Rick M 63 2:05:43.55 13 60-64 1 60-69 1 ES 77.26
11 Frable, Norman  M 63 2:08:33.82 14 60-64 2 60-69 2 PEG 75.56
12 Magnussen, John M 56 2:09:43.02 15 55-59 2 50-59 5 SCW 71.77
13 Kazaryan, Alex M 54 2:13:00.94 16 50-54 4 50-59 6 WCLA 67.24
14 Backlund, John M 69 2:16:11.99 20 65-69 1 60-69 3 RN 76.37
15 Wurzburger, Wayne M 67 2:16:18.00 21 65-69 2 60-69 4 SCW 74.49
16 Walters, Ronald M 70 2:18:12.55 23 70-74 1 70-79 1 SW 76.22
17 Hosken, William M 71 2:19:04.50 24 70-74 2 70-79 2 PAC 76.74
18 Olson, James M 46 2:24:02.29 27 45-49 1 40-49 1 W2W 58.21
19 Bivona, Patrick M 68 2:28:17.40 29 65-69 3 60-69 5 IER 69.29
20 Starr, John H. M 80 2:28:53.32 30 80-84 1 80+ 1 FAC 82.2
21 Welti, Jerry M 55 2:33:09.18 32 55-59 3 50-59 7 Unatt 76.74
22 Finch, Bernie M 69 2:49:45.22 33 65-69 4 60-69 6 FAC 58.21
23 Elkins, Cliff M 77 2:51:30.16 34 75-79 1 70-79 3 Unatt 70.39
Johnson, Paul M 71 DNF 70-79 FAC
Team Championship No teams successfully completed the race
Clubs RN Racewalkers Northwest
BCA British Columbia Athletics (Canada) RWW Racewalk West (Canada)
ES Easy Striders Walking Club SCW Southern Cal Walkers
FAC Florida Athletic Club SW Sierra Walkers
IER Inland Empire Racewalkers USArmy World Class Athletic Program
LP London Pacers (Canada) W2W Walk to Win
PAC Parkside Athletic Club WCLA Walkers Club of Los Angeles
PEG Pegasus WCR World Class Racewalking